הדרכים לחסוך בחשמל

החשמל הולך ומתייקר ואין זה פלא שרבים יוצרים קשר עם חברת החשמל ומבקשים שיגיע חשמלאי מוסמך לבדוק האם אין דליפה במערכת הכללית או במונים המצויים בארונות החשמל הפרטיים. לאור משבר החשמל ההולך ומתקרב אלינו, חשוב לזכור שחסכון בחשמל איננו רק מעשה אקולוגי אלא צו השעה לפני הכל. לכן, בהזמנת חשמלאי חשוב מאוד לזכור לבקש ממנו לבדוק אפשרויות צמצום בצריכת החשמל.

צמצום בצריכת חשמל אפשרי במגוון רחב של דרכים, החל מכיבוי אורות בכל יציאה מהחדר, דרך שימוש מינימאלי במזגן ובמכשירים אחרים הצורכים כמות גדולה של חשמל, בצמצום כמות המים המחוממים בקומקום חשמלי לקפה, ועוד. הזמנת חשמלאי הביתה תפקידה לוודא שכל המכשירים בבית צורכים שחמל כהלכה ואינם 'זוללי חשמל', היינו צורכים יותר מכפי שתועלתם מספקת. אפשרות זו לפעמים מעידה על כך שהמכשיר החשמלי כבר ישן ואולי עדיף להשליכו.

טיפים נוספים והדרכה של חשמלאי בנוגע לחיסכון חשמל בבית יכולה להיות שינוי של טמפרטורת הרתיחה בדוד השמש, בדיקת המונה והדרכה לגבי השימוש בו, כיוון המזגן ללא יותר מ 24 מעלות דרך קבע ולא פחות מ 20, ועוד. אין ספק שפעולות אלו ואחרות יחסכו טרחה רבה והוצאות בשלבים מאוחרים יותר, על תיקון או על רכישת מכשירים חדשים. כמו כן, ניתן יהיה לראות תוך זמן קצר שחשבון החשמל מצטמצם. שלמעשה המזגן מקרר גם ב23 מעלות וגם ב 18 מעלות חום, אולם בטמפרטורה הנמוכה יותר, מנוצלת אנרגיה רבה הרבה יותר מאשר אם היה פועל על טמפרטורה רק מעט יותר גבוהה.

עקב המשבר בחשמל, רבים מחליפים את דופי התאורה הביתיים שלהם לגופי תאורה חסכוניים בחשמל. למעשה, בהדרכה של חשמלאי מוסמך ניתן יהיה לשמוע על סוגים שונים של מכשירי חשמל חסכוניים יותר מטבעם וכן על אופני שימוש חשמליים חסכוניים, המפיקים תוצאה דומה לזו אליה אנו רגילים במסגרת אורח חיים נהנתני.

מנורות הלד, הן ההמצאה האחרונה החסכונית שמאפשרת לכל בית אב ליהנות מחסכון משמעותי מצריכה בחשמל. אומנם, הנורות הללו חדשות יחסית ובשל סיבה זו עדיין אינן מוכרות ממש בשוק הציבורי, אולם במועצות עירוניות ובמוסדות ציבוריים כבר נעשה שימוש כמעט קבוע של מנורות לד. החיסרון היחיד של מנורות לד כיום הוא עלותן הראשונית היקרה, זאת יוכל לומר כל חשמלאי העובד עם מנורות לד. אולם למעשה, השימוש שלהן מצריך כל כך מעט חשמל שההוצאות על הרכישה מתקזזות תוך זמן קצר מול כל שימוש במכשיר חשמלי אחר.