עד כמה מורכב לעבור תהליך גמילה מסמים ואלכוהול?

גמילה מסמים ואלכוהול היא מצב מורכב שיכול להיות קשה לניהול. יש הרבה אנשים שנאבקים עם התסמינים הקשורים לגמילה מסמים ואלכוהול במשך זמן רב לפני שהם מקבלים את העזרה הדרושה להם. מעוניינים להשאיר את פרק ההתמכרות בחייכם מאחורה? המידע הבא עבורכם.

ישנם מספר גורמים המקשים על המטופלים לגמילה מאלכוהול או מסמים. אלה כוללים שינויים פיזיולוגיים, גורמים פסיכולוגיים וגורמים סביבתיים. תוכנית הכוללת ניקוי רעלים למשל, יכולה לסייע בניהול גורמים אלו. כיצד? על ידי מתן מידע על תסמיני גמילה מסמים או אלכוהול ומתן המלצות וכן הגדרת תכנית טיפול מותאמת אישית. מאמר זה דן בתסמינים השונים שאדם עלול לחוות במהלך גמילה מסמים ואלכוהול, אבל הוא לא מהווה תחליף לייעוץ רפואי.

מה לצפות מתהליך של גמילה מסמים ואלכוהול?

חלק מהאנשים חווים תסמינים גופניים כמו חום, צמרמורות, כאבי שרירים, בחילות והקאות. אחרים חווים בעיות פסיכולוגיות כמו דיכאון וחרדה. זה גם גורם לשינויים במצב הרוח, באישיות ובהתנהגות. הסיבוך החמור ביותר של גמילה מסמים הוא התקפים של כעס, עצבים ולפעמים אפילו התקפים פסיכוטיים. במקרים חמורים של התמכרות לסמים ואלכוהול, זה יכול להוביל לנזק מוחי או אפילו מוות.

חשוב לדעת, גמילה מסמים כמו קנאביס ואלכוהול כוללת גם תסמיני גמילה בדרך כלל. תסמיני הגמילה יכולים להשתנות מאדם לאדם, אך באופן כללי, התסמינים השכיחים ביותר כוללים: 1) התפרצויות בכי בעקבות הצפות של רגשות מודחקים שעולים לאחר הפסקת צריכת סמים. 2) חרדה שעשויה לגבור ולהתחזק במהלך השבוע הראשון של גמילה מסמים ואלכוהול. 3) בחילה שבדרך כלל נפסקת לאחר מס' ימים. 4) נדודי שינה שעלולים להימשך במשך שבועות ועד חודשים ומעלה. 5) אימפולסיביות ופזיזות בעקבות מרץ שלפתע צץ במהלך גמילה מסמים ואלכוהול. 6) חוסר יכולת להתרכז במהלך השבועות הראשונים. 7) שרירים רועדים או רוטטים במשך מס' ימים בודדים בד"כ.

מה גורם לנו להתמכר לסמים ואלכוהול וכיצד מטפלים בזה?

רבים יודעים את היסודות של התמכרות לאלכוהול וסמים. תרכובות כמו אלכוהול וסמים חודרות למחזור הדם, משפיעות על מערכת העצבים המרכזית, מעוררות מצב של אופוריה, ואז עוזבות בפתאומיות. כאשר אתה מפסיק להשתמש בסמים או לשתות יותר מדי אלכוהול, הגוף שלך חווה תסמיני גמילה.

מה שלא כל כך ידוע, הן שיטות הגמילה שניתן לעבור במכון גמילה. ישנן דרכים רבות לגמילה, הכוללות תוכניות אשפוז, תוכניות טיפול תרופתי או טיפול פסיכולוגי ועוד. אם אתם מרגישים שהגיע הזמן לעבור גמילה מסמים ואלכוהול, צרו קשר כעת עם מכון גמילה או עם גורם רפואי.