התאמת מזגן לפי גודל החלל

מזג האוויר הישראלי מחייב היערכות מקיפה בתוך הבית ומחוצה לו. אין ספק כי הקיץ הישראלי הוא בין הקשים יותר בשל אחוזי הלחות הגבוהים והחום. בין ההכנות השונות המתחייבות מכל בית שדייריו מעוניינים לעבור הן את הקיץ והן את החורף הישראלי בשלום, קיים הצורך בתחזוקה שוטפת של מזגן ביתי, יהא זה מזגן עילי או תחתי, מפוצל או מרכזי – תחזוקת המזגן אינה עניין של מה בכך ומצריכה פעולות שונות במהלך השנה ובמעברים בין העונות השונות.

בין הסוגים השונים נמצא את המזגן המרכזי, המתאפיין בחסרונות ויתרונות ייחודיים משלו. היתרונות של מזגן מרכזי ניכרים על פני מזגנים אחרים בעיקר כאשר מדובר בשטחים גדולים שיש לקרר, או כמה וכמה חדרים. באמצעות מזגן מרכזי יכול כל אחד מהנוכחים בדירה/ במשרד לבחור האם ברצונו בקירור ובין אם לאו. התריסים דרכם יוצא האוויר אל כל חדר וחדר מאפשרים שליטה מלאה במעברי האוויר. התקנה של מזגן מרכזי מחייבת הזמנה של טכנאי מזגנים לצורך ההתקנה.

ישנם יתרונות לכל אחד מסוגי המזגן השונים, וכידוע קיימים כיום לא מעט סוגים של מזגנים המיועדים לשימושים כאלה ואחרים. מזגן עילי הינו מזגן הממוקם בחלק העליון של הדירה ואינו תופס שטח מהרצפה כלל. אחד היתרונות המרכזיים של מזגן זה הינו המקום המצומצם שהוא תופס, אולם לא רק. מזגן עילי מתאפיין ברוב המקרים בצריכת חשמל נמוכה יחסית לדגמים האחרים וכמו כן, גם מחיר ההתקנה של מזגן עילי מסתכם בפחות כסף.

לעומת זאת, המתקינים מזגן עילי צריכים לדעת כי במקומות בעלי שטח גדול יהיה למזגן העילי חסרון בשל יכולתו המוגבלת לקרר חללים גדולים באופן מפוזר. אם מדובר בדירה בה יש שני חדרים, יהיה צורך להתקין מזגן עילי בכל אחד מדרי הבית השונים מאחר ויחידה אחת לא תספיק למקרה זה.

התיקונים שמצריך מזגן עילי יסתכמו בסכומים הוגנים בדרך כלל, וידוע כי המזגנים העיליים מתאפיינים בעלות תחזוקה זולה יותר באופן כללי. יחד עם זאת, בשל אופיו המיוחד של המזגן העילי, חשוב מאוד לא להשתמש בו לקירור חדרים גדולים מאחר ושימוש זה יגרום לו למאמץ רב, מה שיצריך הזמנת שירותי תיקון מזגנים, כאשר מדובר בסוג מזגנים שתיקונם זול יחסית בדרך כלל, אך לא אחת אינו מצדיק את מחיר התיקון.

בעלי חללים גדולים הדורשים קירור צריכים לקחת בחשבון אפשרות של התקנת מזגן עילי מסוג חזק או החלפתו במזגן רצפתי. כמו כן, ישנם סוגים שונים של מזגנים עיליים, מזגנים מרכזיים ומפוצלים, היכולים לתת מענה ייחודי לחלל מכל זוג שהוא.